2012. március 29., csütörtök

2012. március 21., szerda

Citromos sült káposzta

Szegény káposzta egy remek zöldség, de valahogy bennem olyan unalmas kép él róla. Pedig ugye elég sok főzelék alapanyaga, a jó savanyúságokról és káposztasalátákról nem is beszélve. Aztán ott van még ezek tetejébe a savanyú káposzta is, ami magában is finom, de eléggé sokféleképp felhasználható. Így igazán nem kellene így háttérbe szorítanom a káposztát, bár lehet, hogy mellőzöttségéhez a mérete is hozzájárul. Ahogy fogalmazni szoktam, nem egy szinglibarát alapanyag. Egyfős konyhában nem túl praktikus, mert ritkán lehet kicsi fejet venni, és persze nem akarok egy hétig folyton káposztát enni. 
Most viszont csuda receptet találtam, ismét köszönet a Pinterestnek ezért. Ahogy a céklánál, itt is azt hiszem, hogy jobban bejön a hagyományostól eltérő felhasználás.
Rettentően egyszerű a recept, elrontani gyakorlatilag nem lehet. Köretnek is finom, de csak úgy magában, valami fűszeres joghurtos-majonézes mártogatóval is kínálható. Találtam egy variációt, ahol kelbimbóból csinálják. Nyilván ez is működik, elvégre azok is csak minikáposzták. Én igazából a kelbimbót nem szeretem, mindig a tányér szélére piszkálom a zöldségköretből, de lehet, hogy ilyen verzióban majd kipróbálom.


Citromos sült káposzta

Hozzávalók:
  • közepes fej fehérkáposzta
  • 1 citrom
  • só, bors
  • olivaolaj
A káposztát vágjuk 8 cikkre, mindegyikhez jusson egy kis torzsa is. A torzsát majd vágjuk le, de így kevésbé hullanak szét a levelek.
Tegyük a káposztacikkeket egy tepsire, ne túl szorosan. A citromlevet keverjük össze az olivaolajjal - 2 ek. olaj és 3 ek. citromlé. A káposztákat sózzuk, borsozzuk, majd egy ecsettel kenjük meg őket a citromos-olajos keverékkel. Óvatosan forgassuk meg a szeleteket, és a másik oldalukat is ugyanígy fűszerezzük.
200-220 fokos sütőben pirítsuk a káposztát, amíg a tepsivel érintkező része el nem kezd pirulni. Ekkor fordítsuk meg a szeleteket, és süssük a másik felét is pirosra (kb 15-20 perc oldalanként).


2012. március 19., hétfő

Kókuszos csirke barackos mártással

Legújabb kedvencem a Pinterest nevű közösségi izé (: Először nem nagyon értettem mire is jó ez, de aztán ráéreztem, és azóta lelkesen használom is. Pont erre volt egyébként szükségem, egy olyan oldal, ahova az ember a valamilyen szempontból szimpatikus dolgokat gyűjtheti. Olyasmiket főleg, amikre sajnálja az ember a könyvjelzőt, mert csak egy kép vagy videó. Persze itt is lehet mindenkit követni és kedvünkre szortírozni a dolgainkat. Így került képbe két recept is, amiből ez az egyik, a másikat majd később posztolom.
A barackos mártás a legjobb szerintem, eszembe nem jutott volna a mustárt meg a lekvárt összeházasítani. Az édes húsok mindig jók, a kókusz úgy általában mindig jöhet (mondjuk nekem nem volt eléggé kókuszos... (; ), így gondoltam nagy baj nem lehet ezzel a recepttel. Szerencsére nem tévedtem, tényleg remekül bevált. Hozzáteszem ha nem utálnék olajban sütni, akkor ezt bizony praktikusabb volna serpenyőben, olajon megsütni. Így picit kiszáradt nekem, igaz nem is vajjal locsoltam meg, hanem olajjal. Ettől függetlenül nagyon finom lett ezzel az öntettel.
Nem tudom pontosan "sweetened coconut flakes" alatt pontosan mit kell érteni, én sima kókuszreszeléket használtam. Az öntetnél is sokkal kevesebb mustárt használtam, mert így is eléggé csíp, inkább tettem bele egy kis sima mustárt, az íz miatt. Jázminrizs volt a köret.

Kókuszos csirke barackos öntettel

Hozzávalók:
  • 1 tojás
  • 75 g édesített kókuszpehely
  • 60 g liszt
  • fél tk. fokhagymapor
  • fél tk. só
  • negyed tk. őrölt fekete bors
  • 4 csirkemellfilé
  • 115 g olvasztott vaj
  • 55 g sárgabarack lekvár
  • 2 ek dijoni mustár
A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra, és egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
A tojás verjük fel egy tálban. Egy másik tálban keverjük össze a kókuszt, fokhagymaport, sót és borsot. A csirkemelleket egyesével mártsuk a tojásba, majd utána hempergessük meg a kókuszos keverékben. A panírozott húsokat tegyük a tepsibe, és egyenletesen locsoljuk meg az olvasztott vajjal. Süssük kb. 30-40 percig, nagyjából félidőnél fordítsuk át.
A barackos szószhoz keverjük össze a lekvárt és a mustárt, majd hűtsük be.



2012. március 10., szombat

2012. március 9., péntek

Paradicsomos-bazsalikomos hal

Roppant egyszerű és gyors recept következik, amit a Paprika TV-n láttam a minap. Mivel ilyen egyszerű, meg is bírtam jegyezni az egészet (:
Nem gondoltam egyébként, hogy ilyen jól fog passzolni a halhoz a bazsalikom. Könnyű, gyors vacsora, amit mi most rizzsel ettünk, de salátával is remek lehet.

Paradicsomos-bazsalikomos hal (2 főre)


Hozzávalók:
  • 2 szép szelet halfilé (pl nyelvhal vagy tőkehal)
  • kb 12 db koktélparadicsom félbe vágva
  • friss bazsalikomlevél
  • só, bors
  • 10 dkg reszelt sajt (pl Gruyere)
  • 3 ek. tejszín
  • 1 ek. francia mustár
Reszeljük le a sajtot és keverjük össze a mustárral és a tejszínnel. A halakat mindkét oldalukon sózzuk, borsozzuk. A bazsalikomleveleket vágjuk durvára.
Vegyünk egy hőálló tálat és kenjük bele a sajtos massza felét. Erre fektessünk egy szelet halat, szórjuk rá a paradicsomokat és a bazsalikomot, majd tegyük rá a másik szelet halat is. Legvégül kenjük a tetejére a maradék sajtos masszát. 
180°C-on süssük pirosra.