2011. szeptember 29., csütörtök

Pritaminpaprika (paradicsompaprika) télire

Csudálatosan szépséges ősznek vagyunk kérem szépen tanúi, nem győzök örömködni a szép időre való tekintettel. Most van szezonja ráadásul az egyik kedvenc zöldségemnek, a pritaminparikának, avagy paradicsompaprikának, ahogy nálunk ezt hívják. 
Korábban mindig a nagymamám szokta ezt eltenni télire, és mindenkinek nagy kedvence. Érdekes módon idehaza mi sosem csináltunk, meg valamiért ilyen paprikát sem nagyon ültettünk. Ennek köszönhetően a téli készlet nagyban függött a terméstől. Idén viszont megvilágosodtam, hogy mi volna, ha egyszerűen elmennék a piacra, vennék én paprikát és eltenném. Amúgy sem elvárható a 88 éves nagyanyámtól, hogy ezt megcsinálja. Gondolatot tett követte, és most itt sorakoznak a szépséges üveg savanyúságok. No persze az majd csak később derül ki, hogy valóban sikerrel jártam-e, de őszintén reménykedek, hogy lesz olyan jó, mint a nagymamáé. Szerettem volna kisebb paprikákat venni, mert azokból szerintem pofásabb gerezdeket lehet vágni, és csinosabban mutat az üvegben, de abból csak olyan fonnyadtakat láttam, hogy azt inkább nem vettem.
Sajnos nem tudtam megkerülni, hogy valamilyen tartósítószert használjak, de hát ezeket a paprikát mégsem lehet kiforralni, mert összeszottyadnak. Így aztán igyekeztem körültekintően eljárni, és kiforralni a befőttesüvegeket, meg a páclének is felforralni a vizet és visszahűteni. Tudom, hogy ezt amúgy is meg kéne csinálni, de az uborkát az ember kiforralja, a lekvárt halálra főzi, szóval ott elég minimális a valószínűsége annak, hogy a tél folyamán megromoljon. Remélem itt sem lesz baleset, és majd januárban is vidáman ehetjük a savanyúságot.


Felöntőlé paprikához

Hozzávalók:
  • 1 liter víz
  • 1,5 dl 20%-os ecet
  • 1 ek. só
  • 20 dkg cukor
  • mustármag
  • késhegynyi kénpor (nátrium-benzoát)
A paprikákat megmossuk, kimagozzuk, cikkekre vágjuk és az üvegekbe rakosgatjuk. Én kb. 2 tk. mustármagot raktam egy 720 ml-es üvegbe, meg dobtam bele pár szem borsot is, igaz ez nem szerepel a receptben. Elkészítjük a páclevet is, felöntjük vele az üvegeket, hogy teljesen ellepje a paprikákat majd gondosan rátekerjük a fedőt.
3 kg paprikához (pucolatlan) kb. 3 liter levet használtam el.

2011. szeptember 10., szombat

Fehérboros körtekompót

A tegnap délután és a ma délelőtt jelentős részét azzal töltöttem, hogy kitaláljam, mit főzzek. Ilyenkor megnézek minden főzős oldalt, hátha akad valami kedvemre való. Aztán persze ahogy olvasom a recepteket, valamilyen kifogást mindegyikben találok (: Nem szeretek úgy főzni, hogy magam sem tudom mit ennék, mert ilyenkor tutira valami olyat főzök, ami már elsőre sem esik jól. Meglátjuk milyen lesz a helyzet a mai zöldséges lasagneval... Viszont nem is a lasagne a lényeg, hanem hogy most mégis megakadt a szemem egy olyan recepten, amihez kedvet kaptam. Lehet már kapni a szép körtéket a piacon, a kompótot be is lehet hűteni, szóval épp kapóra jött ebben a nyárias őszi időben. A másik, ami miatt kedvet kaptam hozzá, hogy a minap kaptam egy üveg Golden syrup névre hallgató csudát, ami cukornádból készül. Állagra olyan, mint a méz, de ízre kissé karamellás, és szép borostyánszínű. A körte pedig köztudomásúlag remekül passzol a karamellához, így cukor és méz helyett én ezzel édesítettem. Rózsaborsom nem volt, viszont tettem bele csillagánizst. Borral főzni meg amúgy is jó, mert akkor lehet inni is - ez alkalommal Nyakas Budai Müller Thurgaut (;


mindmegette.hu: Fehérboros körtekompót

2011. szeptember 9., péntek

Olivabogyó saláta

És végre valahára ismét sikerül egy bejegyzést kreálnom. Sajnos az elmúlt időszakban nem igen volt ihletem, vagy ha mégis, akkor meg alapanyagot nem kaptam hozzá (:
Itt viszont egy jó kis saláta következik, amit szintén a Szerájból loptam, mint a spenótsalátát. Majd tovább kóstolgatom a salátáikat, aztán megpróbálom a szimpatikusakat itthon is reprodukálni. A hétvégén még egy kis grillezést is be lehet iktatni, ahhoz pedig jól fog passzolni.

Olivabogyó saláta

Hozzávalók:
  • 1 üveg magozott zöld oliva (130 g)
  • 1 üveg magozott fekete oliva (130 g)
  • 1 sárgarépa
  • fél konzerv kukorica
  • kicsike üveg gomba
  • 1 főtt tojás fehérje
  • só, bors, olivaolaj
  • citromlé vagy egy kis balzsamecet
  • kis csokor aprított petrezselyem
Az olivákat csöpögtessük le és karikázzuk fel. A sárgarépát karikázzuk fel, és a karikákat vágjuk még 3-4 csíkra. Csöpögtessük le a kukoricát és a gombát is. 
A sárgarépát dobjuk pár percre forró vízbe, hogy egy picit puhuljon, de semmiképp ne főzzük puhára. A főtt tojásnak a fehérjét aprítsuk fel. 
Keverjük össze a hozzávalókat, adjunk hozzá pici sót és borsot (az olivák már így is sósak!), locsoljuk meg olajjal és citromlével ízlés szerint.
Nekem most nem volt petrezselymem, ezért ez hiányzik, illetve tojásfehérje helyett mozzarellát kockáztam bele, mert volt egy megkezdett darab. Olivából én a Spar DeSpar márkáját használtam, szerintem az nagyon finom.
Itt találtam még egy gyakorlatilag ugyanilyen receptet is.